by

Co robić aby zapewnić wysoką jakość aplikacji

Każda powstająca aplikacja – niezależnie czy internetowa, czy na tablety – musi przejść szereg testów, które wykażą, czy jest ona wolna od błędów, czy spełnia swoją funkcję i czy jest bezpieczna dla urządzenia. Zajmują się tym określone grupy osób, które posiadają odpowiednią wiedzę i doświadczenie, pozwalające na wyłapanie nawet najdrobniejszych niedociągnięć.

Każdy tester oprogramowania musi sprawdzić jego przydatność, przetestować w określonym środowisku i na tej podstawie wskazać ewentualne błędy. Kiedy zrobi tak większa grupa osób, można powiedzieć, że test został zakończony. Warto jednak wspomnieć, że jeśli cały proces zostanie przeprowadzony prawidłowo – powinno udać się wyłapać nawet najmniejsze luki. Przeprowadza się również popularne obecnie betatesty, które polegają na przekazaniu aplikacji samym użytkownikom. Najczęściej określonej grupie, która spełniła pewne kryteria. Wówczas to osoby niezwiązane z firmą wyłapują błędy i informują o nich centrale. Najczęściej to ostatni etap testów. Po nim wprowadzane są wszystkie poprawki oraz ewentualne sugestie i aplikacja jest udostępniana w wersji finalnej.

Takie testy programów i stron są obecnie najpopularniejsze, ponieważ – co wydaje się być logiczne – są najbardziej wydajne. Oczywiście dobra firma testerska bardzo się przydaje, ale również zwykli użytkownicy potrafią wykonać wspaniałą pracę. Głównie dlatego, że jest ich po prostu znacznie więcej, a zatem szansa na wystąpienie błędu automatycznie wzrasta. Należy stosować wszystkie dostępne i sprawdzone rozwiązania.